Tolga ŞEN Kişisel Web Sitesi Menu

Yazı Linki:

WebBrowser Yönetimi

Merhabalar,

Bu yazımda size VB.Net ile WebBrowser nesnesini ve yönetimini anlatmak istiyorum. İşinize yararmı? Yarar elbet bir gün..

Webbrowser nesnesi, sistemimizde kurulu internet explorer ile çalışmaktadır. Yani formunuza dahil ettiğiniz webbrowser nesnesinde açılan tüm siteler internet explorer ile açılmaktadır.

Direk örneklemeye geçelim. Lafı uzatmaya gerek yok, denedikçe öğreneceksiniz zaten. 

Öncelikle yeni bir proje oluşturalım. (File > New Project > Windows Forms Application)

Daha sonra karşımıza formumuz açılacak. Forma Toolboxtan 1 adet Buton, 1 adet Textbox, 1 adette WebBrowser koyalım. Kafamıza göre yerleşimini düzenleyelim.

Ben resimdeki gibi birşey yaptım. Şimdi öncelikle algoritmamızı çizelim;

– TextBox’a adres yazılacak.
– Git butonuna basılacak.
– WebBrowserda adres açılacak.

TextBox’a adres yazılması için yapmamız gereken birşey yok. Zaten TextBox enabled durumunda olduğu için yazılacaktır. Fakat git butonuna basıldığında webbrowserda adres açılması için butonun click olayına bir kod yazmamız gerekiyor. O halde Git butonuna iki kere tıklayalım ve butonun click eventine bir kod yazalım. Yazmamız gereken kod WebBrowserda siteyi açtıracak kod olması gerekmekte.Sarıyla çizdiğim kod, benim yazmış olduğum kod.

WebBrowser1.Navigate(TextBox1.Text)

Açıklamak gerekirse, webbrowser1 isimli webbrowser nesnemizde, textbox1 isimli textbox nesnesinden gelen adres açılsın demektir.
WebBrowser1.Navigate(“http://www.tolgasen.com.tr”) yazarsanız git butonuna bastığınızda direk tolgasen.com.tr açılacaktır.

Kodlarımızı derleyelim ve çalıştığını görelim;

İşte bu kadar. İlerde başka anlatımlarda görüşmek üzere :)

  • Not: Link geçen yorumları onaylamıyorum. Lütfen spamdan uzak durun.