Tolga ŞEN Kişisel Web Sitesi Menu

Yazı Linki:

VB.Net If – Else (Eğer Koşulu)

Merhabalar,

Direk konuya giriyorum. Uzatacak laf bulamadım çünkü. Program yazarken olmasını istediğimiz birşeyi eğer olmazsa diğer istediğimiz birşeyi yapmak için kullanıyoruz bu if koşulunu. Cümleden birşey anlamamış olabilirsiniz, şimdi algoritmasını güncel hayattan bir örnek vererek çizelim.

Anneniz, eşiniz veya her hangi biri size geç saatte ekmek almanızı söyledi. Yani size bir koşul sundu. Fakat saat ise geç, ekmek bulunmayabilir. Sizde bunu hatırlayarak “eğer ekmek yok ise” dediniz. Size cevap alarak simit al o halde dedi. Sizde tamam diyerek evden çıktınız. Almanız gerekeni aldınız.

Günlük hayattan çizmiş olduğumuz algoritma bu şekildeydi. Şimdi bunu kod şeklinde görelim.

alınacak şey = ekmek

ekmek varmı
var ise
ekmek al
yok ise
simit al

En kaba tabirle algoritma bu. Bunu VB.Net’e dökelim. Ekmek olmasın, simit alalım. Alınan ürünü alinan değişkenine atayalım. Ekmeğin olup olmaması önceden belirlenen şey diye bunu yok belirliyoruz.

Dim alinan as String
Dim ekmek as String = “Yok”

If ekmek = “Var” Then
alinan = “Ekmek”
Else
alinan = “Simit”
End If

Şimdi bize önceden ekmeğin olup olmadığı her hangi bir veriden geliyor. Biz yok olarak belirledik. Eğer ki Var olarak gelmiş olsaydı ekmek alınacaktı. Fakat Yok olarak geldiği için Else yani koşulun tam tersi olan kod blogu çalışacak ve Simit alınacak.

Yani if eğer, else ise if koşulunun geçerli olmadığı tam tersi durumlar için kullanılır. Elseyi kullanmamış olsaydık eve boş dönecektik. Fakat bize Ekmek yok ise Simit al dendiği için biz Simit aldık. Ekmek yok ise gel denilseydi biz elseyi kullanmayacaktık ve simit almadan gelecektik.

Umarım anlamışsınızdır. Bir sonra ki yazımda elseif koşulunu anlatacağım. Hepsini birden yüklemeyelim :)

  • Not: Link geçen yorumları onaylamıyorum. Lütfen spamdan uzak durun.