Tolga ŞEN Kişisel Web Sitesi Menu

Yazı Linki:

tDil: Kendi Geliştirdiğim Programlama Dili

Merhabalar,

Aylar önce kafama koyduğum projeyi azda olsa hayata geçişmiş bulunmaktayım. Bu dilleri geliştirenlerden ne farkım var benim diyerek yola koyulmuş olduğum ve tamamen kendimi tatmin etmek için geliştirdiğim bu dile tDil adını verdim.

Dil tamamen Türkçe’dir. Yapması zormudur? Zordur. Çokmu zordur? Çok zordur gerçekten. Bu dil geliştirme işi tek kişi ile olacak iş değilmiş bunu anladım ben ama.

Neyse uzatmaya gerek yok. Biraz tanıtayım dili.

Bütün programlama dillerinde olduğu gibi, bununda bir başlangıç kodu ve bitiş kodu vardır. Kod blogu <t ile açılıyor ve t> ile kapanıyor. E tabiki bunlar olmadığında dilin hata vermesi gerekiyor. Özetleyelim;

<t
yaz “Tolga”

şeklinde yazdık ve kodları derleyelim dedik. Derleyici hata döndürdü;

Çalışıyor;
Söz Dizimi Hatası: Kod bloğu kapanmamış.
Durduruldu: İşlem 0 saniye sürdü.

Yazdırma işlemi için yaz komutunu kullanmalıyız. Yaz komutu bize tırnak içinde yazdığımız yazıyı veya değişkeni yazdırmaya yarıyor. Özetleyelim;

<t
yaz “Merhaba Dünya”
t>

Programın çıktısı;

Çalışıyor;
Merhaba Dünya
Durduruldu: İşlem 0 saniye sürdü.

tDil’e birde değişken özelliği ekledim. Önce değişken türünü (kelime, harf, sayı gibi..) daha sonra değişken adını belirliyoruz. Eşittir koyarak değişkene değer atıyoruz.

<t
kelime isim = “tolga”
yaz (isim)
t>

Kodu derleyelim;

Çalışıyor;
tolga
Durduruldu: İşlem 0 saniye sürdü.

İşlem 0 saniye sürdü yazısına gelecek olursak, 0 saniye yazdığına bakmayın. 0,30 sn gibi süreleri 0 olarak yazıyor. Onun için 0 saniye sürdü yazıyor.

Bu ufak dilin yaptıkları bu kadar şimdilik. Dile eğer – ise (if-else) olayını ve aritmetik işlemleri eklediğimde derleyicisini paylaşacağım. Şimdilik tozlu raflarda kalsın bu projemde. Yakın zamanda dönücem bu projeye.

 • Emir

  Çalışmanı gönülden destekliyorum.Bu tarz projelerin desteklenmesini ve Türklerin de bu tarz çalışmalarda öne çıkmasını gerçekten istiyorum.Profesyonelce olmasa da bir yerlerden başlanması gerektiğini düşünüyorum.Dediğim gibi projende destekcinim.Kolay gelmesi dileğiyle..

  • Tolga ŞEN

   İlgine teşekkür ediyorum, fakat böyle birşeyin tek başına altından kalkmak mümkün değil yada en azından şimdi öyle. Ama belli olmaz, belki birgün çoğu kişi tdil kodluyor olur :)

 • deniz

  tahribat.com müridlerinden Firex de aynı projeyi gercekleştirdi, onunki biraz daha gelişmiş sanırım derleyicisini felan paylaşmıştı…

  çalışmlarında başarılar

 • :)))

  yahu yapılmaz değil yapılır ama türkiye şartlatında zor. ben bile denedim kendim yazılım dili yapmayı. c+ ile php tarzı daha basit hızlı bir serverside dil yazmaya giriştim aylarım verdim lakin hayali kadar kolay değilmiş yapması. bu başından belliydi ama sürekli geliştirmek sonsuza kadar geliştirmek gerekiyor.. bunun içinde seninle aynı kafadan adamları toplamak çoook zor bu memlekette. toplasan bile gerekli şartlar imkanlar çooook zor bu memlekette.. basit şeyler yapılır etraf basit programlama dilleriyle dolu. ama yeterli değil. kullanılacak şeyler değil. şunu söyleyebilirimki girilecek en son iş programlama dili yazmak hele bu memlekette. bir programı ihtiyacçarı karşılayacak hale getirmedikten sonra zaman ve enerji kaybından başka birşey değil. çok sağlam girilmesi gereken işler bunlar. dediğim gib bu memlekette çook zor.. selametle.

 • merhaba

  bu aralar bende meraklıyım bu işe ama nereden başlayacağımı bilmiyorum:)en azından nasıl oldgunu anlamak istiyorum yol gösterici olursan teşekkür ederim çalışmalarında basarılar

 • Merve

  Bir ödevim var konu yeni bir programlama dili geliştirmek yardımcı olabilir misiniz?

  • Tolga ŞEN

   Merhaba,
   Ödev amaçlı yazılım yapmıyorum. Ama sorularınızı cevaplandırmaktan keyif duyarım.

 • Not: Link geçen yorumları onaylamıyorum. Lütfen spamdan uzak durun.